Mój przyjaciel-przedsiębiorca mówi, że świadomość tego zagadnienia różni osoby robiące biznes od osób żyjących od zlecenia do zlecenia.

Zapytałam ostatnio pewną osobę, ile godzin pracy zajmuje jej zwykle zrealizowanie zlecenia – zwykłe biznesowe pytanie o stawki w branży. Już mniej więcej wiedziałam, ile kosztuje samo zlecenie, ale chciałam jeszcze obliczyć sobie orientacyjną stawkę za godzinę. Niestety zrozumiałam, że mój rozmówca nie mierzy czasu pracy. Wiedział, że zlecenie przeciągało się z uwagi na współpracę z różnymi osobami i orientacyjnie zajmowało tak ze dwa, trzy tygodnie. Odpowiedź pozwoliła mi zaplanować pracę, ale nie wniosła wiele do moich wyliczeń.

Przypomniało mi to inną historię sprzed paru lat…

Znana mi osoba dorabiała kiedyś sprzątaniem u różnych ludzi. Jej zdaniem stawki, które miała, wahały się od 10 do 15 zł. Wyliczyła też sobie, ile zarabia miesięcznie. Była całkiem zadowolona, zwłaszcza że traktowała swoją pracę przejściowo, a resztę czasu poświęcała na rozwój zawodowy i życie prywatne. Teraz ma pracę marzeń.

Osoba nie uwzględniła tego, że poświęcała czas na dojazd, płaciła za bilety. Przeprowadziłam z nią wywiad i zrobiłam arkusz w Excelu, który wyliczył, ile naprawdę pracuje (wliczając czas dojazdu) i ile wynosi jej realna stawka za godzinę (po odjęciu kosztów dojazdu i dodaniu czasu dojazdu do czasu pracy). Okazało się, że godzina poświęcona pracy była warta 8,33 zł. Minus podatki.

Moje wyliczenia nie wzbudziły entuzjazmu osoby, ale po rozmowie podniosła stawkę i zaczęła szukać zleceń bliżej domu.

Kiedy wyliczenie realnej stawki za godzinę jest ważne?

Zawsze. Zarówno kiedy pracujesz na etacie w dowolnej formie, jesteś freelancerem lub przedsiębiorcą. Zawsze wtedy warto wiedzieć, ile naprawdę wart jest Twój czas pracy. 

To może mieć duże znaczenie przy wyborze między dwiema ofertami, gdzie jedna oznacza niepłatny czas dojazdu (nawet 50 dodatkowych godzin miesięcznie obniżających stawkę za godzinę), a druga jest wykonywana częściowo lub całkowicie z domu.

To może mieć duże znaczenie przy decydowaniu się na wykonanie dzieła, którego wycena wprawdzie powala, ale kiedy podzielisz oszałamiającą kwotę na ilość godzin, wychodzi śmiesznie niska stawka.

To może mieć duże znaczenie, kiedy rozważasz delegowanie zadań służbowych lub osobistych i uważasz, że Cię nie stać. Jest mnóstwo ludzi, którzy – oszczędzając kilka czy kilkaset złotych na czymś – płacą znacznie więcej w walucie, jaką jest czas. Który w ich przypadku może być znacznie bardziej wartościowy niż oszczędność…

Czy delegowanie Ci się opłaca?

Trzymajmy się jeszcze przykładu prac domowych. Załóżmy, że jesteś przedsiębiorczą kobietą, żoną i matką. Twoja stawka za godzinę pracy to aktualnie 70 zł po odjęciu kosztów. Chcesz popracować nad wyskalowaniem biznesu poprzez utworzenie kursu online, ale nie możesz na to znaleźć czasu. Gdybyś nie miała pod opieką dziecka i nie musiała sprzątać, robić zakupów i gotować obiadu, wysupłałabyś z łatwością kilka godzin dziennie, ale myślisz, że Cię na to nie stać. Jednak pomoc domową możesz znaleźć za 20 zł za godzinę pracy. Gdybyś zapłaciła pani 20 zł za uwolnienie godziny Twojego czasu, mogłabyś w tym czasie zarobić dodatkowe 70 zł, czyli byłabyś na plusie 50 zł.

Kamila Rowińska mówi o tym: wysoka i niska stawka godzinowa. Odnoszę się do tego na stronie głównej, przypomnę Ci tutaj:

Bliska jest mi koncepcja piramidy produktywności. Dzieli ona zadania na: 1) związane z Twoimi wartościami życiowymi, 2) mające wysoką stawkę godzinową, 3) mające niską stawką godzinową i 4) o wartości zerowej. Przykładowo jako przedsiębiorca możesz uważać za ważne spędzenie czasu z rodziną oraz zadbanie o zdrowie. Wysoką stawkę godzinową będzie miało dla Ciebie spotkanie z klientem lub wymyślenie nowego produktu, a niską – uaktualnienie informacji na stronie. Wartością zerową będzie dla Ciebie scrollowanie Facebooka.

Jeśli posortujesz wszystkie swoje zadania według wartości i stawek, pewnie okaże się, że wykonujesz zbyt wiele zadań o niskiej stawce godzinowej i przez to nie masz czasu na rzeczy ważne i dochodowe. Takie zadania deleguj odpowiednim osobom – za niewielkie pieniądze kupisz sobie godzinę czasu, który przeznaczysz na działania strategiczne, zabawę z Twoim dzieckiem lub odkładane od roku badania kontrolne. Albo po prostu wreszcie się zrelaksujesz.

Jeśli rozważasz delegowanie komuś swoich zadań – wylicz, ile obecnie wynosi Twoja stawka godzinowa i ile wyniesie, gdy delegujesz komuś zadania. Wyceń też, ile zapłacisz, jeśli zdecydujesz się wykonać zadanie samodzielnie, czyli za darmo (np. samodzielnie wyklikasz sklep w WooCommerce, chociaż na razie nie wiesz jeszcze, jak się nazywa ta wtyczka do WordPressa, która odpowiada za sprzedaż – hm, już wiesz). Mówiąc krótko: wyceń swój czas. Może się okazać, że powierzenie zadania specjalistce będzie tańsze niż zrobienie go osobiście.

Oczywiście jeśli zaczynasz, możesz nie mieć funduszy na nic. Wtedy działaj na własną rękę. Ale jeżeli Twój biznes się kręci, to prędzej czy później dojdziesz do etapu, kiedy nie będziesz mieć czasu na wszystko (lub będziesz mieć czas na wszystko kosztem niewyskalowania biznesu).

Jeśli chcesz robić biznes, dąż do tego, by wykonywać wyłącznie te zadania, które mają wysoką stawkę lub które są zgodne z Twoimi wartościami życiowymi.